top of page

טיפול בקלסטרופוביה - פחד ממקומות סגורים

קלסטרופוביה – היא פחד בלתי נשלט ממקומות סגורים, כגון: חדר סגור, מעלית, טיסה, מערה, בדיקה בתוך מכשיר סגור, אולם קולנוע, תיאטרון ועוד.

אנשים הסובלים מקלסטרופוביה מרגישים בעת המפגש עם מקום סגור פעימות לב מוגברות,

שרירים מכווצים, הזעה, רעד בגפיים, לעיתים סחרחורת, חולשה, פרפרים בבטן והמחשבות מתחילות להתרוצץ בראש ללא שליטה ורצון מיידי לצאת למקום פתוח.

עקב המצב שנגרם לאנשים אלו, הם נמנעים להיכנס למקומות סגורים ופעמים רבות זה מגביל אותם בחיים, כגון: חדרי ישיבות סגורים במקומות עבודה, מעלית בגורד שחקים, בדיקה רפואית חשובה ועוד.

ישנן פוביות שנוצרות כתוצאה מטראומה, אדם שחווה שהייה לא נעימה במקום סגור ומאז אותו מקרה, בכל פעם תת המודע שלו מזהיר אותו מלהיכנס לסיטואציה שמזכירה חוויה כזו. וישנם מצבים שאנשים באמצע החיים חווים לפתע הרגשה של קלסטרופוביה, אך המצב נוצר אצלם כתוצאה מאופי ההתנהלות שלהם בחיים: פריקים של שליטה, פוחדים מהלא – נודע וחיים את חייהם רוב הזמן מתוך פחד מאיבוד שליטה – וכשהמצב אינו מטופל, זה עלול להגיע לתסמינים כמו של קלסטרופוביה, גם בהקשרים של חדר סגור/טיסה/אולם קולנוע ועוד.
תיאור מקרה - קלסטרופוביה -פוביה ממקומות סגורים - בדיקת MRI –בעקבות טראומה מהעבר:


הגיע אליי לקליניקה אדם בן 69, בעקבות קלסטרופוביה והוא נמנע מלעבור בדיקת MRI, היות והמכשיר מאד צר ומלחיץ אותו.

בטיפול, עלה לו לפתע זכרון מגיל 5, כשנזקק לניתוח שקדים, ולפני שהורדם, הוא צרח מפחד והרופא אחז אותו בשתי זרועותיו וסגר עליו ללא יכולת תזוזה. מסתבר שאותה חוויה נצרבה בתת המודע שלו, גם אם לאורך השנים הוא בכלל לא זכר אותה, אך ברגע שהתחיל הטיפול, עלה הזכרון ולאחר שני מפגשי טיפול, בהם הנחיתי אותו "לנקות" את הרגשת המחנק והפחד מאותו זכרון, בעזרת טכניקה מיוחדת של שיטת NLP ודמיון מודרך, הוא שחרר את התחושה ועבר בשלום ובקלות את בדיקת MRI.תיאור מקרה – קלסטרופוביה – כתוצאה מהתנהלות בחיים:


הגיעה אליי לקליניקה אשה בת 55, שאינה מסוגלת לנסוע ברכבת/באוטובוס/במטוס שעמוסים באנשים. מתוך השיחה איתה, לא עלתה טראומה כלשהי שקשורה לחוויה קלסטרופובית, אך עלה נושא ההתנהלות שלה בחיים מתוך פחד מאיבוד שליטה, היא אינה שמה גבולות לסובבים אותה, לוקחת על עצמה אינסוף מטלות, מטפלת ודואגת לכל בני המשפחה המורחבת רוב חייה. הסברתי לה שהיות והתנהלה כך במשך השנים, ולא שינתה את דפוסי החשיבה וההרגלים שלה, נוצר עומס רב בתוכה שבא לידי ביטוי ע"י תסמינים שמזכירים קלסטרופוביה = פחד ממקומות סגורים. במשך מס' מפגשים "ניקינו" בעזרת טכניקות של שיטת NLP חוויות מהעבר שגרמו לה לאמונות מגבילות והרגלים מסויימים, חיזקנו את הדימוי העצמי שלה, הבטחון ו


השליטה העצמית. ואחרי כחודשיים השתחררו הפחדים ממקומות סגורים והיא יכלה לנסוע בקלות ברכבת/אוטובוס ואפילו לטוס.לצפייה בראיון בתוכנית הטלויזיה עם דני רופ, לחץ כאן

מהו אימון בשיטת NLP (נל"פ)?


נל"פ (NLP) זהו מודל לתקשורת שבעזרת טכניקות מיוחדות בשילוב עם דמיון מודרך, אני מנחה את האדם לתכנת מחדש את תת-המודע שלו למושא הפחד, היות ואותו פחד נוצר אצלו כטעות בלמידה של המח, כעת משנים את הקידוד במח ואז הפחד מופחת או נעלם כליל.

לצורך העניין, נדרשות מס' פגישות בודדות, היות וזהו תהליך שעובד דרך התת-מודע ועוקף הגיון.

אם גם אתם סובלים מקלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים) שגורם לכם להימנע מכניסה למקומות חשובים בחייכם, אתם מוזמנים להתקשר אליי לקביעת פגישה לטיפול: 050-5696977 יעל לב שדר


Comments


הבלוג של יעל

bottom of page