יעל שדר אירידיולוגיה ודמיון מודרך

ניוזלטר 15- טיפים להתמודדות עם השלכות מבצע "צוק איתן"

 

לאחר יותר מחודש של מצב מלחמה, בו כל המדינה הפכה למעין חזית, בה כולם חוו פחדים, אזעקות, חרדות, בלבול, חוסר אונים ואיומים על מצב קיומי בסיסי, עדיין לא ממש ברור לנו מה יהיה ביום יום המיידי שלנו.

בחודש האחרון מגיעים אליי לקליניקה ילדים, בני נוער ומבוגרים לטפל בנושאים שצצים בחייהם בעקבות המצב הקיומי, בטחוני בארץ.

ישנם מס' נושאים שרבים מתמודדים עימם:

• התמודדות במצבי לחץ, חוסר אונים ואיבוד שליטה.

• שחרור החרדה ויצירת מחשבות חיוביות

• נדודי שינה של בני משפחה לחיילים הנלחמים והפצועים

• התמודדות עם קלסטרופוביה בעקבות כניסה למקלט או ממ"ד.

• התמודדות עם ירידה בהכנסה החודשית בעקבות המצב

• התמודדות עם פוסט טראומה שיצר המצב

• איבוד הביטחון הקיומי בחיים

• החזרה לשגרה: ביה"ס, עבודה ועוד

א. האיום מצד החמאס כנראה עדיין לא הוסר מעלינו לגמרי וכדי להתמודד עם החששות, החרדות, והיום שאחרי הכנתי עבורכם 5 טיפים בליווי דוגמאות של ילדים ומבוגרים שהשתמשו בטיפים תוך כדי מפגשים בקליניקה והצליחו:

1) טיפ מס' 1 – בתקופות קשות בחיים, אנחנו נדרשים למצוא בתוכינו כוחות חדשים, פתרונות יצירתיים ולתפקד בצורה שונה לגמרי ולא מתוכננת, כמו שאנו רגילים בשגרה שלנו, לכן: רישמו לעצמכם, אילו תכונות חיוביות גיליתם בעצמכם במהלך התקופה של ההתמודדות במבצע "צוק איתן"? מה למדתם על עצמכם?

אולי תופתעו לגלות, שגם בתוך הימים מלאי הפחדים והלחץ -הצלחתם לתפקד, להמשיך בפעילויות שלכם אולי, לעזור לאחרים, לגלות יצירתיות ועוד.

עידו (שם בדוי) בן 13, גילה בעצמו יכולת מנהיגות תוך כדי ימי הריצה למקלטים/ממדי"ם וארגן פעילות יומיומית אחה"צ לילדי השכונה, במקלט. זה גרם לו להעלאת הביטחון העצמי, היצירתיות, והעברת זמן איכות גם בימים קשים. כעת הוא רוצה להצטרף לתנועת הצופים ולהדריך נוער בהמשך.

2) טיפ מס' 2 - התמודדות במצבי לחץ וחרדה:

בימים קשים אלו, של אי ודאות לגבי המצב הבטחוני/קיומי כאן, פונים אליי אנשים רבים שמרגישים סטרס, לחץ, מועקה, נדודי שינה ואינם מוצאים מרגוע לנפש.

לכן מצאתי לנכון לכתוב הדמיית דמיון מודרך ליצירת רוגע בחיים, אשר כל אחד יכול להתחבר לדמיון וליצור זאת בחייו.

פנתה אליי שרית (שם בדוי) אם לחייל שנפצע במבצע, שאינה מצליחה לתפקד או להירדם מרוב דאגה למצבו. מאז שהיא מקשיבה להדמיית רגיעה ששלחתי לה, היא חשה הקלה עצומה ומסוגלת לעבור את הימים יותר ברגיעה ולהירדם בלילה.

מוזמנים להאזין להדמייה שלי בליווי תמונות מרגיעות ומוסיקת רקע נעימה ומיוחדת מבית ההפקות של המפיק המוזיקלי חן גוסלר:

 

 

3) טיפ מס' 3 - עיצרו וחישבו: מה הכי עוזר לכם ברגעים שבהם הפחד עולה?

 

חשוב לזהות עבור עצמכם מה נדרש לעשות/לחשוב/ליצור/להיעזר באותם רגעים כדי להקל על עצמכם את ההתמודדות.

אולי להקשיב למוזיקה מרגיעה? לשתף ולקבל תמיכה מחבר/ה טובים? לעסוק במשהו יצירתי שאתם אוהבים: לבשל/לאפות/לצייר/לשיר/לרקוד? לעסוק בספורט? לצפות בסרט מצחיק? ועוד ועוד.

דב (שם בדוי) שיתף אותי בשיחות בקליניקה, שהוא חזר לאהבה ישנה שלו: נגינה בגיטרה בעקבות המצב וזה מאד מרגיע אותו.

4) טיפ מס' 4 – חישבו כיצד התקופה הזו השפיעה על הדרך שבה אתם תופסים כעת את חייכם ומטרותיכם בחיים?

יתכן שבזכות השהות היותר אינטנסיבית עם בני המשפחה גיליתם את חשיבות וערך המשפחה ובעקבות כך תבחרו מעתה והלאה להשקיע יותר זמן איכות עם בני המשפחה.

או אולי גיליתם נושא חדש/מטרה חדשה שמאתגרים אתכם וכעת תקדמו זאת יותר בחייכם.

גילה (שם בדוי) הגיעה לתובנה, במהלך הטיפול בקליניקה אצלי, כמה בן זוגה היה קשוב לה ותומך במהלך התקופה האחרונה, בה חוותה לחצים וחששות רבים בעקבות המצב הבטחוני וכעת אהבתה אליו גברה והיא כיום הרבה יותר בנתינה והקשבה עבורו מאשר בעבר ובזכות כך, מערכת היחסים שלהם התחזקה מאד.

5) טיפ מס' 5 – כיצד ניתן לנצל את הזמן בתקופה זו בצורה שונה, במקום דברים אחרים שאנו רגילים לעשות בשגרה וכרגע אין באפשרותינו עקב המצב?

אנחנו בטוחים שהכל בשליטתנו, אך ישנם מצבים כמו המצב הבטחוני כרגע שאין לנו אישית שליטה עליו, אבל השליטה היחידה שיש לנו היא על המחשבות, הרגשות וההתנהגות שלנו.

ואולי דווקא תקופה זו היא הזדמנות לעסוק בדברים חדשים ואחרים שלא היה לנו עד כה זמן להקדיש להם.

גדעון (שם בדוי) הגיע אליי לקליניקה בפאניקה מהמצב הכלכלי שנקלע אליו בעקבות המצב הבטחוני שנוצר וכבעל עסק עצמאי חלו ירידות בהכנסות.

תוך כדי עבודה על חשיבה חיובית, אמונה בעצמו ועוד, הוא נזכר שמזה זמן רב הוא רצה מאד לשפר את רמתו בשפה האנגלית, אך עד כה לא מצא זמן לכך.

בימים אלו הוא כבר 3 שבועות לומד אנגלית אצל מורה פרטי ומגשים את החלום הזה שלו.

6) התמודדות עם קלסטרופוביה - אנשים רבים וילדים גילו במהלך המלחמה שהם סובלים מפחד ממקומות סגורים: מקלטים, ממדי"ם ללא חלונות ולעיתים הפחד הזה

     נוצר במהלך המלחמה. אז יש לכך פתרון, ע"י טיפול דרך תת המודע, תכנות מחדש של המח בטכניקות מיוחדות, מוזמנים להיכנס לראיון שלי בערוץ 10 בתוכנית "בריאות" 

     עם פרופ' קרסו ולשמוע עוד על השיטה:

 

 

 

ציטוטים מתוך מכתבי תודה של לקוחות שטופלו על ידי:

* דורית (שם בדוי) שבאה ליצור שינוי בחיים שלה:

"הי יעל, ראשית אני רוצה להגיד תודה!!... עזרת לי לראות את העוצמות והיכולות שלי תוך הקשבה נדירה שאין כמותה....הגעתי אלייך מתוך מצוקה מאוד גדולה ויצאתי "אל האור" לדרך החדשה שגיליתי בזכותך...."

* נעם (שם בדוי) שהגיע לטיפול בקלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים):

"...הגעתי ליעל בעקבות חרדה קיצונית לא מוסברת ממקומות סגורים... במהלך הטיפול

הצליחה יעל לאפיין את תחושת החרדה.... ולקחת אותי אחורה בזמן לחוויה דומה...והיכולת לקשר את טראומת הילדות לקלסטרופוביה בגיל 60 והיכולת לתת לי את הכלים...פתרו את הבעיה כהרף עין...."

 

כמה מילים על שיטת NLP בשילוב עם דמיון מודרך:

NLP אלו ראשי תיבות של Neuro Linguistic Programming = ניתוב (תכנות) לשוני פיזיולוגי.

בעזרת שיטת הNLP שהינו מודל לתקשורת ניתן לתכנת מחדש את המח למציאות, במקרה של פוסט טראומה או חרדה עצם המחשבה על מושא הפחד/החוויה שנחוותה כטראומה כבר גורמת למח לשדר לגוף מצוקה ולכן נוצרות התגובות הפיזיולוגיות הנלוות למחשבות על כך.

ברגע שמתכנתים מחדש את תת המודע, מתעמעם או משתחרר הפחד.

כמובן שזה נעשה בצורה ישירה אל תת-המודע, בעזרת דמיון מודרך, אני מנחה את הילד או המבוגר (במילים) להרפות את גופו, את נשימתו ולאט לאט להיכנס למצב של רגיעה, כך המח עובר לשלב גלי האלפא ואז התת-מודע נעשה פעיל ואיתו בעצם אנחנו מתקשרים ומפעילים את הטכניקות של ה-NLP.

המהלך הוא עוקף הגיון ולכן תוך זמן קצר נוצר השינוי הרצוי.

בעזרת התהליך, ניתן במס' מפגשים לחזק את הביטחון העצמי, את החשיבה החיובית, ללמוד לשלוט במחשבות וברגשות, להיפטר מהפחדים והחרדות ולחזור לאיזון ואיכות חיים טובה.

במקביל ליישום הטיפים כאן, אתם מוזמנים לגלוש כאן באתר שלי ולקרוא עוד על תחומי הטיפול בהם אני עוסקת ומי מכם שמרגיש שזקוק בתקופה זו לעזרה/הכוונה והקלה מוזמן לתאם פגישה בטלפון 050-5696977

מאחלת לכולנו ימים שמחים ורגועים

להתראות

יעל שדר

טלפון 050-5696977